Sunday, December 30, 2012

Okey Oyunu İçin Açık kaynak kodlu AI

Okey Mini kodlarını parça parça Github'a taşımaya başladım. Bluetooth multiplayer altyapısını daha önce P2P4Android projesi ile paylaşmıştım. Şimdi de oyundaki botların kodlarını (AI) OkeyBot projesi altında toparladım. User Interface (UI) kodlarını da elden geçirdikten sonra onları da paylaşacağım.

Yazdığınız koda 1 yıl sonra dönüp baktığınızda beğendiğiniz oluyor mu hiç? Ne güzel yazmışım diyor musunuz? Benim çok nadir oluyor. Okey Mini'nin kodlarına da yaklaşık bir yıldır bakmıyordum. Kaynak kodlarını paylaşmadan önce bir bakayım dedim ve kendi yazdığım koda bakınca kendimden utandım. Sağda solda OO yazılım prensipleri, tasarım kalıpları hakkında atıp tuttarken yazdığım koda bunları pek yansıtmamışım. Kaynak kodlarını paylaşıp görücüye çıkarmadan önce bir elden geçirme icap etti. Geniş kapsamlı bir ref.cktoring'ten sonra içime sinen bir hale geldi. Hala eksik testleri var. Zamanla testlerini tamamlayıp test coverage'ı artırmayı düşünüyorum.

Okey Mini'de botlar hile yapıyor diyenlere de kapak olsun bu paylaşım :)

5 comments:

Bir Yazilimci said...

"Yazdığınız koda 1 yıl sonra dönüp baktığınızda beğendiğiniz oluyor mu hiç? Ne güzel yazmışım diyor musunuz? Benim çok nadir oluyor." bende de böyle :)

Bir Yazilimci said...

Yazdığınız koda 1 yıl sonra dönüp baktığınızda beğendiğiniz oluyor mu hiç? Ne güzel yazmışım diyor musunuz? Benim çok nadir oluyor.

Erdinç Taşkın said...

1 yıl önce yazdığınız kodları beğeniyorsanız ilerleme gösterememişsiniz demekdir :)

Erdinç Taşkın said...

1 yıl önce yazdığınız kodları beğeniyorsanız ilerleme gösterememişsiniz demekdir :)

Hasan Çavdar said...

İlkin Bey User Interface (UI) kodlarını da paylaşacağım demişsiniz. Ancak github üzerinde göremedim :)